"Ustawka 2020" to zaproszenie do wspólnej analizy danych w formie przyjaznej konfrontacji intelektualnej w oparciu o ... dowolne techniki mieszane.

To również jednak konkurs, w którym proponujemy zmierzenie się z realnym problemem dotykającym nas wszystkich głównie w obszarach naszej interakcji z otoczeniem, które z analizą danych, w powszechnym rozumieniu, nie mają wiele wspólnego. Nasze własne zdrowie, codzienne relacje międzyludzkie, ograniczenia w podróżowaniu, określenie nowej roli jednostek i grup społecznych, czy wreszcie kontrolowane próby ożywiania życia gospodarczego formalnie uwzględniające zagrożenie chorobą COVID-19 są jednak ściśle związane z danymi dotyczącymi stanu epidemii. Stąd pomysł na oparcie tegorocznej edycji konkursu na prognozowaniu wielkości, które pojawiają się na głównych stronach największych serwisów informacyjnych: liczba nowych zachorowań, liczba nowo zarejestrowanych zgonów i liczba nowych wyzdrowień.

Dopuszczone do stosowania są dowolne techniki, a jakość prognoz będzie oceniana wyłącznie w oparciu o ich trafność w porównaniu ze źródłem określonym w regulaminie. Nie jest to zatem konkurs tylko dla epidemiologów, matematyków, programistów, analityków danych, czy ekspertów uczenia maszynowego. Parafrazując słowa prof. Iwo Białynickiego-Biruli, chcielibyśmy, aby była to jeszcze jedna próba "zasypywania przepaści istniejącej ciagle między dwiema kulturami: przyrodniczą i humanistyczną". Jedną z form wprowadzenia wszystkich zainteresowanych do zagadnień związanych z rozwojem obecnej epidemii i technik, które mogą okazać się przydatne w przygotowywaniu własnych prognoz będzie publikowana od 1 czerwca seria podcastów, w których specjaliści z różnych dziedzin będą dzielić się swoją wiedzą i obserwacjami.

Zapraszamy 3-osobowe drużyny z uczelni z całej Polski!

Are you ready to rumble?